Sağlık Sigortası

Sağlık Sigortası Nedir ?

Sağlık ; sadece hastalık ve sakatlık halinin  olmayışı değil bedensel ,ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.

Sağlıklı yaşam -Sağlığına dikkat ederek yaşamak-yediklerine ,uyku düzenine dikkat etmek,sigara ,alkol stresten uzak durmak ,spor yapmak …bu sayılanları artık hepimiz ezberledik.Her yerde sağlıklı yaşamın kuralları nelere dikkat edilmeli yazılıp çiziliyor 3 ana 3 ara öğün sürekli anlatılıyor ,sigara kapalı ortamlarda yasaklandı ama ..ama sı var bunun çünkü bu sayılanlara uymak söylemek ile eşdeğer olmuyor.Hayata geçirmek malesef yaşadığımız bu zorlu şartlarda mümkün değil.On taneden ikisini yapıyorsak sekiz tanesini yapamıyoruz.Ve hastalıklara sürekli davetiye çıkarıyoruz.

En basiti ofis ortamında bile  kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonuna mutlaka iki kez yakalanıyoruz.
Ve doktora gitmek ..Doktor masrafı- Tahliller-Röntgen -MR-BT-ilaç masrafı …
Çalıştığınız kurum geniş kapsamlı ,kısıtı az  özel bir sağlık sigortası yaptırmış ne ala  çok şanslısınız. Ama yalnızca SGK var hatta o da yoksa vay halinize .

Devlet hastanelerinde randevu sırası beklemek hepimize ne kadar zor geliyor.Hastayken daha da hasta oluyoruz.İstediğimiz hasta iken hiç bir şeyle uğraşmadan tedavi olabilmek ,gittiğiniz sağlık kuruluşunda özel ilgi görebilmek.
Şu an bir çok özel hastane SGK kullandırıyor ancak ödenen fark rakamları hiç de azımsanamaz.
Peki önerimiz ne .Tüm dünya da sağlık sigortaları farklı içeriklerle farklı şekillerle hizmet sunuyor.Devlet yeterli hizmeti sağlayamaz ise de özel sağlık sigortaları devreye giriyor.Ve çoğu insanın kafasında özel sağlık sigortası artı bir masraf. Fazladan ödenen para demek.
Fakat işin aslı asla öyle değil.Senelik masrafları 12 aylık taksitlere bölerek eşit olarak ödendiğinde bütçenizi hiç zorlamayacak tutarlarda.
Şu an türkiye de en çok bilenen 6 büyük özel sağlık sigortası ( Mapfre Genel- Allianz -Yapıkredi -Anadolu-Ak -Acıbadem )bunların yanında 12 tane daha ismi bilinen sigorta şirketi var.
 
 
Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?
 Sağlık sigortasının avantajları en başta birçok sağlık hizmetinden , en iyi sağlık kurumlarında hiçbir ücret ödemeden ya da çok cüzzi katılımlar ödeyerek  faydalanmanıza olanak sağlar. Satın alacağınız  poliçe tipine göre teminatlarınız değişse de genellikle poliçelerde tüm yatarak işlemler %100 sigorta tarafından karşılanmaktadır. Ayaktan yapılan işlemlerde yine poliçe tipinize göre %10-20-30 gibi değişen katılımlarınız olacaktır.
 
Sigortanızın karşılamadığı hizmetlerde dahi yaptıracağınız işlemlerde sigortanıza özel belli indirimler alma hakkınız vardır. Bu yüzden yaptıracağınız sigorta şirketi de önemlidir. Çünkü her sigorta şirketinin sağlık kurumlarında sene başları yaptığı anlaşmaya göre belli oranda indirim hakkı vardır. Sigortalı sayısı çok olan sigorta şirketleri doğal olarak kurumlardan en yüksek indirim hakkına sahip olacaklardır.
 
 
Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi  sigorta teminatları satın alacağınız poliçeye göre değişmekte. Sigorta şirketlerinde genel kanının dışında birçok poliçe tipi mevcuttur. Bu poliçeler ana olarak Ayaktan tedavi teminatılı , Yatarak tedavi teminatılı ve hem ayaktan hem yatarak tedavi teminatlı olarak 3′e ayrılır.
Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?
Ayaktan ve Yatarak tedaviler Türk Tabipler birliği tarafından belirlenmiştir. Ayakatan tedavi dahilinde ki bir hizmet için sağlık kurumunda yatış istemeniz (ya da doktorun yatış ön görmesi) bu hizmeti yatarak tedavi kapsamına sokmayacaktır.  Bu yüzden poliçenizi seçerken sigortacınızdan detaylı bilgi almalısınız.
 
Dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi de  yaptırdığınız poliçeye gereksiz teminatlar eklettirmemek , bu sigorta primlerinizi yükseltecektir.  Hamile kalmayı planlamadığınız bir dönemde hamilelik teminatı , gözlerinizde sorun yokken gözlük teminatı, yurtdışına çıkmayı ya da sıklıkla çıkmıyorsanız yurtdışı sağlık teminatı ekletmemek  gibi.
Ama bunların üzerinde en önemli konu ise  sadece bir sigorta ile değil birçok sigorta ile görüşerek kıyaslama yapabilme imkanına sahip olmak .
 
 
Neden Sağlık Sigortası Yaptırmalıyım ?
Devlet hastanelerinde uzun kuyruklar beklemek yerine en ileri teknoloji ile çalışan sağlık kurumlarından hizmet alabilmeniz için.
Bu konuyu kısa ve gerçek örneklerle anlatmaya çalışacağım :
A sınıfı bir hastanede Doğum masrafları ortalama 10.000 TL gibidir ayrıca 9 aylık takipleriniz ve testleriniz de yaklaşık 5.000 TL tutmaktadır ; siz 1 -1,5 bin liralık bir poliçe ile hem  bu 9 aylık süreçte yaptıracağınız işlemlerde cüzzi katılımlar ödeyecek hem de doğum masraflarınız için tek bir kuruş dahi ödemeyeceksiniz. ( Tabiki poliçe teminatlarınız yetiyorsa)  Bu bakımdan poliçe yaptırırken teminatlarınızı ve  kullandığınız kurumlarda çıkabilecek rakamları göz önünde bulundurmanız gerekmekte.
Muayene ücretleri ise yine A sınıfı hastanelerde 200-300 TL arası değişmekte. Sigorta şirketinize göre bu muayene ücretlerine %10 ile % 50 oranında indirim uygulanmakta ve bu indirimli rakam üzerinden “ayakta tedavi teminatı” sahibiyseniz sadece %10-30 arası bir katılım ödemektesiniz. (Teminatınız yoksa dahi indirimli olarak işlem yaptırabilmektesiniz.)